Kuvan kuvaus
6.3.2026 Egotrippi, Brummi
6.3.2026 Egotrippi, Brummi

6.3.2026 Egotrippi, Brummi

06.03.2026 20:30

40.00 €

Tässä erinomainen keikka Brummin kevätlukukaudelle 2026.

Sehän on Egotrippi!

Perjantaina 6. maaliskuuta 2026 Brummi, Rauma

Kyllä. Keväällä 2026 Kulttuurikuppila Brummin lavalle nousee kotimaisen popin rakastettu klassikko – Egotrippi! Bändi suuntaa ensimmäiselle klubikiertueelleen seitsemään vuoteen ja mukana kulkee myös upouutta musiikkia. Laita kalenteriin merkintä, että sulla on menoa ja nappaa liput NYT! 

Siirry tämän sivun alaosaan ja lisää ostoskoriin sun liput. Ei näitä kaikille riitä.

PE 6.3.2026
Showtime klo 20.30
Ovet auki klo 19.00.

! Ekan puolen tunnin ajan onnelliset tunnit eli Happy Half Hour - ja keikan jälkeen myös. Tuu ajoissa. Se kannattaa.

Klubikeikka, elikkäst osittain seisova katsomo ja tupa tulee olemaan täynnä. Jos haluat sun peppusi tuolille, tuu ajoissa. Eturivissä on tilaa tanssia!


Liki kahdenkymmenen keikan Jossain täytyy olla päivänvaloo -kiertue vie Egotripin kevään aikana klubeille ympäri Suomen – ja on Brummin kunnia saada aloittaa kiertue ja saada oma annos tätä valoa ja pop-taikaa.

Muun muassa Matkustaja, Mestaripiirros, Unihiekkaa ja Älä koskaan ikinä -hiteistään tunnettu Egotrippi julkaisee uutta musiikkia vuoden 2026 alussa ensimmäistä kertaa seitsemään vuoteen. Jossain täytyy olla päivänvaloo -single siivittää yhtyeen kohti samannimistä kevätkiertuetta, joka alkaa perjantaina 6. maaliskuuta Raumalta!

- Sormet syyhyää päästä klubeille, mennään kovaa kesää ja valoa kohti, yhtye kuvailee tunnelmiaan.


Tule fiilistelemään tuttuja hittejä ja kuulemaan uutta Egotrippiä sen klassisessa, mutta uudistuneessa kokoonpanossa. Lippujen myynti alkanut tänään (11.11. klo 11.11).


Kevään kiertueella ja alkuvuoden singlellä kuullaan Egotrippiä sen uudessa kokoonpanossa. Yhtyeessä vuodesta 2013 rumpuja soittanut Risto Niinikoski jättäytyi pois, ja hänen tilalleen palaa Sampo Haapaniemi, joka soitti Egotripissä vuosina 1996–2013. Ensi vuonna tulee kuluneeksi 30 vuotta siitä, kun Haapaniemi liittyi bändiin ensimmäisen kerran.

Tasan 29 vuotta sitten tutustuin näihin kavereihin ensimmäisen kerran, ja siitä alkoi melkoinen taival. Valtavasti keikkoja, levyjä ja isoja hittejä – mutta ennen kaikkea yhteistä musiikin tekemistä, joka teki minusta sen muusikon mikä mä nykyään olen. Kun Risto ilmoitti lopettavansa, ja minua pyydettiin mukaan, ei tarvinnut kauan miettiä. Here we go again!, Haapaniemi kertoo.

Tuplaplatinaa, platinaa ja kultaa uransa aikana myynyt Egotrippi julkaisi esikoisalbuminsa vuonna 1995. Monista hiteistään tunnettu yhtye julkaisi viimeksi uutta musiikkia vuonna 2018 kun Vihellellen EP näki päivänvalon. Vuonna 2020 ilmestyi Aina matkalla jonnekin -albumi, joka sisältää 13 Egotrippi-klassikkoa sinforniaorkesterille sovitettuna. Syksyllä 2025 on päästy nauttimaan Egotrippi-biisien uusista versioista sekä Mikki Kausteen tulkinnoista Vain elämää -ohjelmassa.

Egotripin uuden bändikuvan on ottanut valokuvaaja Kristian Stierncreutz. Keikat myy Warner Music Live. Single Jossain täytyy olla päivänvaloo julkaistaan alkuvuodesta KHY Suomen Musiikki Ky:n kautta. Yhteys menneeseen on vahva. KHY:n perustaja Kari Hynninen on toiminut yhtyeen tukena lähes koko yhtyeen uran ajan ja tuloksena ovat olleet niin Superegon ja Helsinki-Hollolan kaltaiset powerpop -klassikot kuin kauniin melankoliset albumikokonaisuudet kuten Matkustaja ja Vielä koittaa uusi aika.


EGOTRIPPI
JOSSAIN TÄYTYY OLLA PÄIVÄNVALOO -KIERTUE 2026

6.3. Rauma, Kulttuurikuppila Brummi
7.3. Tampere, Tavara-asema
13.3. Järvenpää, Aino Areena
14.3. Pori, Kulturhuset Fiini
20.3. Salo, Musine
21.3. Turku, Teatro
27.3. Levi, Hulluporo Areena 
28.3. Levi, Hulluporo Areena 
3.4. Tallink, M/S Victoria I
10.4. Lahti, Finlandia-klubi
11.4. Kouvola, Pato-klubi
17.4. Jyväskylä, Freetime
18.4. Helsinki, Tavastia
23.4. Tuusula, Krapin Paja
24.4. Jämsä, Himos Areena
25.4. Joensuu, Kerubi
1.5. Porvoo, Taidetehdas
8.5. Oulu, Toppila Klubi 
9.5. Pieksämäki, Kulttuurikeskus Poleeni

Egotrippi

Kiertueen ekan keikan liput
38 € sis. palvelumaksut.
Brummin keikkalippuun lisätty
myös narikkamaksu (38 € + 2 €).

BRUMMIN KEIKKALIPUT & INFO:
brummi.maksutin.fi

Kulttuurikuppila Brummi
Karjalankatu 15, Rauma
brummi.fi

© Brummi, Rauma | Aito liveklubi | Powered by Maksutin Webshop